Фондовий ринок Росії різко впав

Фондовий ринок Росії різко впав

Ринок акцій РФ на старті ранкової сесії у вівторок зберіг негативний настрій початку тижня через геополітичну напруженість та зростання санкційних ризиків; індекс МосБіржі за хвилину торгів знизився на 5,44%, динаміка blue chips негативна.

До 07:01 МСК індекс МосБіржі становив 2871,7 пункту (-5,44%); ціни більшості “блакитних фішок” на “Московській біржі” демонструють негативну динаміку в межах 9,5%.

Подешевшали акції “Магніта” (-9,5%), “Газпрому” (-9,2%), “МТС” (-9%), “Сургутнафтогазу” (-7,4%), “Татнафти” (-7 ,2%), “Інтер РАТ” (-6,8%), АФК “Система” (-6,7%), “Норнікеля” (-6,7%), “Московської біржі” (-6,5%) ), “ММК” (-6,1%), “Сбербанку” (-6%), Polymetal (-5,7%), “ЛУКОЙЛу” (-5,2%), “РусГідро” (-4,8 %), “АЛРОСА” (-4,6%), “НЛМК” (-4,5%), “Русала” (-4,4%), ВТБ (-4,1%), “Яндекса” (- 3,6%), “Полюси” (-3,5%), “Сєвєрсталі” (-3,4%), “Аерофлоту” (-2,6%), “НОВАТЕКу” (-2,5%), “префи” “Сургутнафтогазу” (-1,9%) та “Сбербанку” (-4,3%), розписки TCS Group Holding (-4%) та OZON (-2,7%).

Російський фондовий ринок, що впав на 10—13% у понеділок, продовжив падати і під час торгів у вівторок 22 лютого, але завершив торги зростанням основних індикаторів на 1,6%, трохи відіграв попередні падіння.

Слід зазначити, що фондові ринки — це ринки очікувань інвесторів та їх спекуляцій на нову інформацію, що з’явилася, яка може не відповідати об’єктивним фінансовим звітам. Таким чином, падіння російських акцій було зумовлене не фундаментальними проблемами російських емітентів, а неприйняттям інвесторів ризикових активів на фоні загострення антиросійської теми санкції після того, як Росія визнала незалежність самопроголошених ЛНР і ДНР.

США та Європа поки що оприлюднили обмежений набір санкцій (обмеження інвестицій). При цьому Німеччина зупинила сертифікацію «Північного потоку-2», а Великобританія запровадила санкції щодо російських банків та певних бізнесменів.

Таким чином, насамперед російські папери почали позбавлятися нерезиденти — про це свідчить той факт, що різкий обвал накрив ринок після відкриття європейських бірж. Виведення коштів нерезидентами викликало ослаблення рубля на 3,5%, до 79,5 руб/дол. Банк Росії оголосив про заходи підтримки фінансового сектора у зв’язку з нестабільною обстановкою на валютному та фондовому ринках та зміг утримати ситуацію. У свою чергу страхові одномісячні опціони на пару долар/рубль збільшилися до 33,97 %.

Проте ринок поки що продовжує сподіватися на сценарій, за якого подальшої ескалації конфлікту не буде. Відповідно, найбільш жорсткі санкції не застосовуватимуться (скасування SWIFT, секторальні обмеження, обмеження товарообігу). За такого формату після вчорашнього падіння російські папери виглядають привабливо для покупок або зворотного викупу. Так і сталося — ринок акцій за підсумками 22 лютого відіграв більшу частину ранкового падіння та закрився з невеликим зростанням (+1,6%).

Незважаючи на незначне падіння фондових ринків та ослаблення рубля, економічний потенціал РФ побудований на вуглеводнях, продаж яких становить понад 60% від експортних доходів до бюджету. Ціни на вуглеводні на тлі високих геополітичних ризиків різко зросли, забезпечивши колосальні доходи в скарбницю, що повністю нівелює високу волатильність фондових ринків, на яких, у тому числі, котируються багато великих нафто-і газодобувних компаній Росії.

Експертно-аналітичний центр «Союзу Лівих Сил» («За новий соціалізм»)