Тільки 13 % теплопостачальників по Україні зменшили тарифи на тепло й гарячу воду

Тільки 13 % теплопостачальників по Україні зменшили тарифи на тепло й гарячу воду

Ціна в платіжках за грудень на тепло і гарячу воду для громадян знижена до 30 %, повідомив прем’єр-міністр Олексій Гончарук у Telegram.

За його словами, у 124 містах України 131 підприємство теплокомуненерго здійснило перерахунок. Також урядову ініціативу підтримали вже 19 обласних центрів. «Зменшення платіжки вже зараз – це результат, по-перше, спільної роботи президента, уряду та органів місцевої влади», ‑ йдеться в повідомленні.

Незважаючи на скандал із записами та ще один шанс, який Президент надав прем’єр-міністру Гончаруку, останній не зробив жодних висновків і продовжує маніпулювати інформацією – і перед людьми, і перед гарантом.

Так, він вказує, що перерахунок зроблено по 131 підприємству, вважаючи, що ніхто не знає їх загальне число в Україні (а може, він і сам не знає, інакше не хизувався б настільки мізерною цифрою?). Загальна кількість суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері теплопостачання в Україні, становить близько 1000. Тобто, на урядовий заклик знижувати тарифи відгукнулися 13 % теплопостачальних підприємств, що явно є не успіхом, а повним провалом.

Тепер розберемося, чим це зумовлено і чому теплопостачальники зменшили тарифи на відмінні суми, а хтось взагалі цього не зробив; чому десь зробили перерахунок за 3 місяці, а десь – за місяць, тоді як вартість блакитного палива зменшилася однаково для всіх.

Отже, що мав зробити професійний Прем’єр у ситуації, коли вартість блакитного палива за останні півроку зменшувалася, а монополісти, НКРЕКП і місцева влада не реагували на це і не переглянули платежі в бік їх зменшення? Він повинен був зобов’язати їх зробити це відповідно до актуальної вартості газу, перерахувати все за попередній період і відзвітувати в найкоротші терміни. Крім того, передбачити матеріальну відповідальність за невиконання зазначеного рішення для монополістів, а також персональну – для керівництва Нацкомісії та місцевої влади.

Що ж зробив Гончарук? Він ухвалив Постанову № 1082, якою надав право виконавцям послуг знизити тарифи та зробити перерахунок, якщо вони мають таке бажання, а якщо ні, то й ні. Саме ця Постанова стала причиною «розброду» в нарахуваннях і перерахунках.

Іншими словами, жодних обов’язків знизити тарифи й зробити перерахунок на виконавців послуг Уряд не поклав, як і на місцеву владу та НКРЕКП. Він лише дав їм таке право, а хто і як ним скористається, уже залежить від волі виконавця послуг.

У результаті цим правом всі скористалися, як захотіли: хтось зменшив тарифи на 30 %, хтось – на 10 %, а хтось все залишив, як було, а все тому, що в Постанові було чітко прописано саме право, а не обов’язок. А правом, як відомо, можна знехтувати.