В останні роки, крім Майдану і війни, карантин перевернув життя і долі, бізнеси дуже багатьох людей. Лідер «Союзу Лівих Сил» Максим Гольдарб в свою авторську програму «Принцип Гольдарб» спеціально запросив відомого в Україні вакцинатора-імунолога Андрія Волянського, аби отримати відповіді на всі найактуальніші питання про коронавірус.

У першій частині інтерв’ю Андрій Волянський висловив свою думку про коронавірусну статистику; чому країни ввели такі безпрецедентні заходи безпеки; для яких категорій громадян епідемія несе небезпеку в першу чергу.

У другій частині лікар-імунолог розповідає: чому нам потрібно спокійно поставитися до думки, що ми можемо перехворіти на коронавірус; у чому основна помилка всіх карантинних заходів в Україні; як і де передається вірус; наскільки інформативні тести на хворобу; які сьогодні симптоми характерні, на що звертати увагу; який імунітет після хвороби і як його піднімати; чи працюють антибіотики в боротьбі з коронавірусом; рекомендації для людей 60+; а також яка перспектива на 2020 рік розвитку ситуації з пандемією.

М. Г. Андрію, що порадите робити українцям прямо зараз?

А. В. По-перше, потрібно зрозуміти одну вкрай просту тезу: Україна, як і увесь світ, повинна перехворіти на коронавірус. Якщо цього не трапиться, ми не набудемо імунітету.

В Україні, за офіційними даними, – близько 30 тис. інфікованих, що менше 0,1 %. Тобто, Україна імунологічно з коронавірусом ще не стикалася. Проте ми вже пережили 2,5 місяці карантинних заходів, коли помирав приватний бізнес, коли люди впадали в депресію – багато чого відбувалося. Виділявся і витрачався спецфонд.

Отже, що потрібно робити нашому Урядові і нам, жителям України? Найважливіше –захистити вразливих. У всіх карантинних заходах, які тривають вже три місяці, – немає акценту на захист вразливих категорій, хронічно хворих людей, яких потрібно виявити та обстежити. Все це не так складно, але це потрібно робити. Не лякати всю країну цією інфекцією, а захистити тих, для кого вона справді небезпечна. А всім іншим дозволити працювати, ходити в садок, до школи, в університет – жити звичайним життям і зачинати нових дітей, бо в нашій країні дуже мало дітей.

М. Г. Які бачите поліпшення у вітчизняній медицині за останні декілька місяців у цілому? Наприклад, у нас є глава Санепідемслужби Ляшко, нібито відновлена робота цієї Служби, але ж до недавнього часу такої посади не було і саму Службу знищили, вирішивши, що санепіднагляд непотрібний…

А. В. Ось, у чому парадокс: є глава Санепідемслужби, але немає самої Служби.

М. Г. Їх немає на місцях?

А. В. Звісно, ні. Та й їх професіоналізм залишає багато питань. Проте я не хочу, щоб ми переходили на особистості…

М. Г. Я хочу зрозуміти ситуацію в медицині…

А. В. Із першого квітня стартував другий етап медреформи. Змінилося два міністри і почалося «хитання»: або ми підтримуємо медреформу, або ми цю медреформу реформуємо… І буквально сьогодні наш міністр заявив, що в цьому році медпідприємства (а у нас на сьогодні всі лікарні – це комунальні підприємства) отримають фінансування на рівні минулого року. Проте це гасло нічим не підкріплене, тому що знову потрібно всю систему ламати і повертатися на субвенцію або секвестр.

М. Г. Але це ж потрібно робити?

А. В. Так. Потрібно сказати: «давайте ми повернемо цю субвенцію, ми всім дамо хоч трохи грошей, аби ці установи не померли, а далі думатимемо, як правильно зробити». Без збільшення бюджету охорони здоров’я це неможливо…

Але це складна тема для окремої розмови.

М. Г. Добре, у мене є цілий перелік із проханням практичних рекомендацій на тему коронавірусу. Давайте по порядку. Користуватися дезінфектором треба, мити руки?  

А. В. Так. Але всі люди різні. Наприклад, мікробіологи вважають, що дуже часто мити руки не треба: на ваших руках живуть бактерії, які складають ваш унікальний мікробіом, а ви щоразу, миючи руки, його вбиваєте.

М. Г. Добре, йдемо далі. Маска потрібна?

А. В. Дуже важливе питання. Якщо у вас є декілька хронічних захворювань, ви повинні надягати маску в місцях скупчення людей: у громадському транспорті, в ліфті, на робочому місці (якщо там є велика кількість людей). Коли ви на прогулянці в парку або в своїй квартирі, цього робити не потрібно, бо часто доходить до кумедного… Слово «паніка» – це занадто м’яке слово, аби описати те, що відбувається в Україні, і, мабуть, в світі в протягом першого півріччя цього року.

Вірус передається між людьми на невеликій відстані. З крапельками слини, з потоком повітря під час розмов на відстані 0,5–1 м. Тому можна взяти за основу для дотримання встановлену дистанцію в 1,5 м.

М. Г. Ви говорили про народжуваність. Яким чином ми це можемо прив’язати до теми сьогоднішньої розмови?

А. В. В Україні – демографічна катастрофа. У 1991-му році народжувалося стільки ж, скільки й помирало. Більше ніколи ці криві не змикалися. Максимально близькі вони були в 2012-му році. Це найбільш благополучний рік за історію незалежної України в демографічному плані. І з 2013 року ми бачимо різке падіння народжуваності і навіть збільшення смертності з початком медичної реформи в 2018-му році.

М. Г. А в чому причина:  здоров’я в молодих різко погіршилося чи бояться народжувати?

А. В. Небажання зачинати в цій країні дітей – це найстрашніше. А як це пов’язано з коронавірусом? Нам треба виходити з паніки. У нас чудова країна, люди добрі. Любов нікуди не зникла. Можна і потрібно зачинати, вагітніти та народжувати. А як тепер цю перешкоду подолати, донести цю думку: «люди, не бійтеся»?!

М. Г. Розумієте, якщо перейти на макрорівень та оцінити, що відбувається там, то побачимо не дуже приємні речі. Коли ми стикаємося з тим, що не можемо купити маски людям, – до недавнього часу вона коштувала в 30 разів дорожче від нормальної вартості; коли антисептик був десятикратно дорожчим він ціни, за якою «Укрспирт» відпускає спирт для виробництва цього антисептика; коли маски вивезли закордон, захисних халатів та іншого не було, як і апаратів ШВЛ в лікарнях – взагалі нічого, – тоді ти замислюєшся про хаос і несправедливість, в які погрузла наша країна.

Дожилися! Гуманітарна допомога, яку зустрічає Президент, потім продається в торгових мережах за чималу копійку! Те, що нам подарували, нам потім продають. І коли це все збереш в одну гаму, замислюєшся і розумієш, – а далі як? Адже не робиться нічого з того, що мало б бути зроблено. Щоб, наприклад, молоді люди думали про те, що дітки потрібні – спадкоємці та спадкоємиці. Тому я не знаю, як в нинішніх умовах переконати – все в комплексі, очевидно, необхідно!

А. В. Максим, у нас ще на початку карантину був величезний шанс: повернулося декілька сотень тисяч заробітчан. Молоді, працездатні люди. Йшлося про створення робочих місць… А тепер чартерні літаки відвозять цих людей до Польщі, Швеції, Фінляндії. Але можна ж було все змінити! Знайти цим людям роботу, а головне – вселити впевненість у завтрашньому дні. А ми сіємо паніку, щоб утилізувати спецфонд.

М. Г. Так, маєте рацію.

Повернімося до практичних запитань про коронавірус. Скажіть, наскільки інформативні тести?  

А. В. Є різні тести. І з огляду на те, що я сам ці дослідження проводжу, можу зробити  декілька акцентів: швидкі тести є переважно китайського виробництва, вони не дуже достовірні. Я побачив величезну кількість розбіжностей. Аналізи, які зараз почали масово робити – серологія, або знаходження антитіл, – дозволяють побачити реальну картину: скільки відсотків населення в Україні інфіковані. Вони достовірні і я можу дати хорошу оцінку українським наборам.

Серологія – це визначення антитіл у сироватці крові.

М. Г. Які симптоми сьогодні характерні? На що людині звертати увагу?

А. В. У цілому картина класична: інтоксикація, підвищення температури, сухий кашель, задишка, деякі специфічні симптоми, наприклад погіршення нюху та смаку.

М. Г. Як покращувати імунітет звичайним людям? Який імунітет після хвороби? На які вітаміни для профілактики потрібно звернути увагу?

А. В. Стосовно імунітету, то для початку потрібно розуміти, що він знижений. А насправді це не завжди так. У кожного з нас своя імунна система, у неї є певні особливості, вона якось реагує на найрізноманітніші речі. Стимуляція для можливого захисту проти коронавірусу – неправильний підхід. Є люди, яким не потрібно стимулювати імунну систему. При цьому є чимало людей, які сумніваються: «Напевно, у мене не все в порядку з імунною системою, я в групі ризику…». У такому випадку краще здати імунограму – тоді буде зрозуміло, як її потрібно стимулювати, балансувати, модифікувати.

М. Г. Які основні джерела поширення коронавірусу? Як і чим правильно обробляти приміщення?

А. В. Джерелом інфекції є людина. Питання важливе, тому що на сьогодні вважається, що люди з малосимптомною або безсимптомною формою менше заражають інших. Зазвичай, йдеться про хворого з проявами. Основний шлях інфікування на сьогодні – повітряно-крапельний, і тільки на другому місці – контактний. По суті, це захист своїх дихальних шляхів та слизових оболонок.

Для обробки приміщень на сьогодні цілком придатні прості спиртові розчини – вони вбивають вірус.

М. Г. Чи потрібне лікування для безсимптомних хворих?

А. В. Є думка, що в безсимптомного хворого все одно є певна симптоматика. Але, як бачимо, ¾ всіх інфікованих не знають про це.

М. Г. Скільки коштує лікування легкої форми коронавірусу та складної?

А. В. Якщо ми говоримо про те, скільки держава виділяє на лікування пацієнта, то міністр охорони здоров’я в прямому ефірі на одному з телеканалів заявив, що держава купила ліків на 15 млрд грн. Якщо розділити 15 млрд на 8 тис. хворих, ми отримаємо 2 млн грн на людину.

Але, думаю, в реальному житті госпіталізований витрачає декілька тисяч гривень. Те, що я чую і бачу, – люди платять за противірусні препарати.

М. Г. Тобто, коли влада розповідає, що вона на нас виділила гроші, потім все пояснюватиме так: «а як же – це на лікарні, приміщення, опалення, електроенергію, газифікацію, зарплати лікарям, а ліки потрібно купувати самим».

До речі, вже зрозуміло, які ліки купувати? Працюють антибіотики накшталт «Азитроміцину»?

А. В. Антибіотики вбивають або пригнічують розвиток бактерій, не вірусу. Вони потрібні для профілактики бактеріальних ускладнень. Якась їх роль існує, але основа – противірусні препарати й придушення потужного запального процесу.

М. Г. А противірусні препарати працюють?

А. В. Так. Щось краще, щось гірше, але в цілому вони працюють.

М. Г. Ваші рекомендації для людей 60+.

А. В. Насамперед – не панікувати. Збільшити фізичну активність: зарядка, контрастний душ. Захищати себе в місцях скупчення людей… Постарайтеся повноцінно харчуватися.

М. Г. А якась вакцинація необхідна?

А. В. Очікуємо на вакцину від коронавірусу. Оскільки моя основна робота – вакцинологія, я рекомендую людям із хронічними захворюваннями, похилого віку вакцинацію від пневмококу. Це бактерія, яка найчастіше викликає пневмонію.

М. Г. Яку перспективу ви бачите по ситуації з коронавірусом протягом цього року?

А. В. Восени буде друга хвиля. Для тих країн, які більше постраждали, вона виявиться практично непомітною. В Україні дуже мало інфікованих, тому ця хвиля у нас буде сильнішою.

М. Г. Спасибі Вам. Дуже вдячний за те, що змогли приїхати з Харкова до Києва. Для Вас ефір «Принципу Гольдарба» завжди відкритий.

Прес-служба СЛС